Nyheter Betonmast Oslo

– Jeg måtte bare prøve

18. desember 2025

Når Viktoria Larsen setter seg ned i bygget hun selv har vært med på å reise, er det vanskelig å ikke merke stoltheten. Rundt henne står Construction City, et ferdig bygg på 104 000 kvadratmeter og et av Norges største og mest komplekse næringsprosjekter.

– Det er et helt fantastisk prosjekt å få lov til å være en del av, sier hun.
– Og det er ekstra spesielt å vite at jeg har vært med hele veien. Fra byggegrop til det bygget vi ser i dag.

Viktoria er anleggsleder i Betonmast Oslo. Reisen dit startet allerede før masteroppgaven var levert.

Sommerjobben som ble starten på noe mer

Da hun studerte konstruksjonsteknikk, så Viktoria i utgangspunktet for seg en fremtid som rådgiver. Men det siste året på masteren kjente hun på behovet for å teste entreprenørbransjen i praksis.

– Jeg skjønte at jeg måtte en tur innom entreprenørsiden før jeg bestemte meg.

Hun søkte sommerjobb i Betonmast og fikk plass på prosjektet The Well Hotell på Kolbotn. Det ble et vendepunkt.

– Jeg fikk møte alt entreprenørbransjen har å by på. Masse spennende mennesker og en utrolig variert hverdag. Da skjønte jeg at dette var noe for meg.

Sommerjobben ble raskt fulgt av deltidsjobb ved siden av studiene. Det gjorde overgangen til arbeidslivet både trygg og forutsigbar.

– Jeg hadde jobb i Betonmast før jeg leverte masteren. Det var en veldig trygg vei å gå.

The Well Hotell på Kolbotn.

Fra byggegrop til råbygg

Kort tid etter var hun på plass på Construction City, der hun startet en reise som skulle vare i fire år.

– Jeg har fått muligheten til å være med på veldig mye, og har fått utvikle meg ekstremt mye underveis.

Viktoria startet i prosjektets tidlige faser, med grunnarbeider og råbygg.

– Jeg har fått jobbe med alt fra kjempestore gravemaskiner til store betongstøp. Det har vært utrolig spennende å være med på.

Construction City under bygging.

 

Allerede i byggegropen som tilsvarte rundt tolv fotballbaner, forsto hun hvor massivt og komplekst prosjektet var.

– Grunnforhold, logistikk og sikkerhet måtte henge sammen hele tiden. Og da blir det veldig tydelig hvor avhengig man er av folkene rundt seg.

For den unge anleggslederen var det avgjørende at hun opplevde støtte og trygghet i rollen som ny.

– Jeg var ekstremt heldig og fikk jobbe tett med erfarne kolleger. Jeg hadde veldig god støtte og trygghet, og det gjorde at jeg turte å ta ansvar og lære fort.

Fra prosjekteringsleder til anleggsleder

Gjennom årene på Construction City gikk Viktoria fra å være fersk produksjonsleder til å ta rollen som anleggsleder.

– På de fire årene har jeg gått fra å være helt ny til å sitte her som anleggsleder. Det synes jeg er veldig kult.

Hun beskriver Betonmast som et selskap som gir rom for utvikling for dem som ønsker det.

– Det er litt opp til deg selv også. Hvis du har lyst til å bli utfordret og tar tak i mulighetene, så får du være med på veldig mye forskjellig.

I sluttfasen handlet arbeidshverdagen om koordinering, kvalitet og fremdrift med mange fag i aktivitet samtidig.

Et prosjekt bygget på samspill

Construction City ble gjennomført som et reelt samarbeidsprosjekt. OBOS Eiendom var byggherre, mens Betonmast og AF Gruppen jobbet sammen i et hovedentreprenørfellesskap.

– Det har vært et veldig høyt fokus på samspill. Ikke bare internt, men også med byggherre og samarbeidspartnere. Vi hadde aldri fått til dette prosjektet uten det gode samspillet.

For Viktoria var dette en viktig del av læringen.

– Det har vært et unikt og fantastisk prosjekt å få være en del av.

Prosjektleder Morten Lyngved er opptatt av å sette sammen team som utfyller hverandre. Her sammen med anleggsleder Viktoria Amble Larsen.

– De beste prosjektene får du når folk utfyller hverandre

Prosjektleder Morten Lyngved i Betonmast Oslo er tydelig på hva han mener har vært viktig for å lykkes.

– I prosjekter med denne kompleksiteten er det helt avgjørende å sette sammen team som utfyller hverandre, sier han.

Han er opptatt av at mangfold handler om mer enn kjønn eller alder. Det handler om erfaring, perspektiver og trygghet i samarbeid.

– Når vi kombinerer erfarne folk med yngre krefter, får vi bedre beslutninger og bedre flyt. Men det forutsetter at det er trygt å si ifra, stille spørsmål og utfordre løsninger.

For Morten er samspill og mangfold et lederansvar.

– Det må bygges bevisst. Når AF Gruppen, OBOS og Betonmast jobber tett sammen, og folk opplever trygghet og respekt, da får vi de beste prosjektene. Det er sånn vi jobber.

Kreativitet og bærekraft i praksis

Samspillet i prosjektet la også grunnlaget for kreative og bærekraftige løsninger. Teamet jobbet kontinuerlig med å redusere avfall og bruke materialer smartere.

– Vi stilte oss hele tiden spørsmålet: Hvordan kan vi gjøre dette bedre?

Construction City ble et referanseprosjekt innen avfallsreduksjon og ombruk, der materialer fra byggefasen fikk nytt liv i ferdig bygg. Løsningene bidro både til lavere klimaavtrykk og til å gi bygget en tydelig identitet.

– Det var motiverende å jobbe på et prosjekt der bærekraft ikke var noe man la på til slutt, men noe som var integrert i hele gjennomføringen.

GJENBRUK: Rester av stålspunten som er brukt som yttervegg i kjelleren av Construction City, står nå som en flott bakvegg i auditoriet.

 

Et råd til studenter

Viktoria er ikke i tvil om hva hun vil si til studenter som vurderer byggebransjen.

– Søk sommerjobb. Hvis du får muligheten, må du gripe den.

Hun smiler.

– Du får varierte arbeidsoppgaver, utrolig flinke kolleger og en ekstremt spennende hverdag. Det var sånn jeg startet, og jeg har ikke angret ett sekund.